Rok Wiary szansą na odnowienie relacji z Bogiem



Na obrazku rozdawanym przez Benedykta XVI z racji Roku Wiary widnieje wizerunek Chrystusa Pantokratora (Stwórcy wszechrzeczy). Na jego odwrocie umieszczone zostało w poszczególnych językach Wyznanie wiary, sformułowane przez biskupów zebranych w roku 325 na Soborze w Nicei (dziś Nikai w Turcji). W ten sposób Papież przypomina swoje życzenie, wyrażone w liście apostolskim "Porta fidei", ogłaszającym Rok Wiary, aby to Credo znów - jak było to dawniej - stało się modlitwą codzienną każdego chrześcijanina.
Na obrazku jest jedna z najwspanialszych XII-wiecznych mozaik, przedstawiającą
majestatyczne, a zarazem subtelne popiersie Chrystusa Pantokratora. Mozaika znajduje się od 1170 r. w absydzie prezbiterium kościoła katedralnego w sycylijskiej miejscowości Cefalu, położonej 50 km na wschód od Palermo

"Od początku mojej posługi następcy Piotra przypominałem o potrzebie odnalezienia drogi wiary, aby ukazać coraz wyraźniej radość i odnowiony entuzjazm spotkania z Chrystusem" - napisał Ojciec Święty Benedykt XVI w liście apostolskim Porta fidei, zapowiadającym Rok Wiary. Papież zainauguruje go uroczyście 11 października. Dla nas, katolików, to wielka szansa na odnowienie naszej relacji z Bogiem. Czy potrafimy ją dostrzec i z niej skorzystać?

Ojciec Święty postanowił, że tego dnia, w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, który bardzo ożywił Kościół, mamy podjąć pracę nad rozwojem naszej wiary. Następca św. Piotra będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie. Okrągła rocznica rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskie-go II i 20 lat od wydania Katechizmu Kościoła Katolickiego to dobra okazja, by zintensyfikować tę refleksje. Rok Wiary potrwa do 24 listopada 2013 r., czyli do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Tego dnia papież odprawi Eucharystię i uroczyście dokona wyznania wiary, nad którym czyniono refleksję przez cały rok. W nawiązaniu do listu apostolskiego papieża Benedykta XVI Porta fidei, abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, zaznaczył, że "papieska inicjatywa ma dwa cele: zjednej strony pomóc w osobistym spotkaniu z Chrystusem, a z drugiej lepiej poznać treść wiary chrześcijańskiej, tego, w co wierzymy". Z kolei w nocie zawierającej wskazania duszpasterskie na Rok Wiary prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada zauważył, że "wiara jest najpierw osobistym przylgnięciem człowieka do Boga, równocześnie i w sposób nie rozdzielny jest ona dobrowolnym uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił". 


Inicjatywy Roku Wiary


W czasie tych 14 miesięcy Roku Wiary będziemy zaproszeni do autentycznego i nowego nawrócenia, do zaangażowania na rzecz nowej ewangelizacji. Powszechnie zauważa się kryzys życia duchowego i religijnego. Trzeba ponownie odkryć i przestudiować treści wiary, które znajdują się w Piśmie Świętym, a do których komentarz dają dokumenty Soboru Watykańskiego II i które wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego. Papież zachęca też, aby ten rok rozbudził w każdym wierzącym aspiraCję do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją, by bardziej celebrować wiarę w liturgii, szczególnie w Eucharystii. Te najbliższe miesiące w kontekście tematu wiary mają skłonić niewierzących do refleksji, dlaczego warto wierzyć, zachęcić "letnich" wiernych do pogłębienia więzi z Chrystusem, a zaangażowanych w wiarę pobudzić do jeszcze wiarygodniejszego świadczenia wobec bliźnich, że Bóg nas kocha i dlatego zaprasza nas do kroczenia z Nim, by w przyszłości cieszyć się radością nieba. Poprzez działania duszpasterskie Kościół będzie starał się ukazać piękno wiary, zapraszać do głębszego jej przeżywania i podejmowania odważnego świadectwa. W centrum Roku Wiary znajdzie się Professio fidei. Credo nicejsko-konstantynopolitańskie odmawiane każdej niedzieli podczas Eucharystii - powinno stać się codzienną modlitwą każdego chrześcijanina. Z pewnością pomoże w tym specjalnie przygotowany przez Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji obrazek z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora z Cefalu na Sycylii i tekstem modlitwy Credo, który będzie można mieć zawsze przy sobie.

Ogłoszony przez papieża Benedykta XVI Rok Wiary został włączony w całokształt działań duszpasterskich wszystkich diecezji świata. W każdej z nich na rozpoczęcie Roku Wiary biskup zgromadzi swoich wiernych w katedrze - matce wszystkich kościołów w diecezji - na Mszy św. Towarzyszyć temu będzie uroczyste wniesienie - oprócz Pisma św.egzemplarza dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego. Zostaną one umieszczone w specjalnie przygotowanym do tego miejscu w kościele (w wielu katedrach przy chrzcielnicy) i pozostaną tam przez cały Rok Wiary. Na zakończenie tej Eucharystii biskup wręczy księżom dziekanom egzemplarze dokumentów soborowych i Katechizm, by przekazali je parafiom swojego dekanatu. Następnego dnia podobne celebracje odbędą się we wszystkich parafiach. W ten sposób papież chce zachęcić wiernych do czytania i uważnej medytacji dokumentów, które mają ożywiać i pogłębiać naszą wiarę. Rok ten "będzie też dobrą okazją, by z większym zaangażowaniem celebrować wiarę w liturgii, zwłaszcza w Eucharystii, która jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie źródłem, z którego wypływa cała jego moc" - zauważył papież Benedykt XVI w Porta fide i.

W Roku Wiary będzie proponowanych wiele inicjatyw, które mają ożywić naszą wiarę. Będą to m.in. pielgrzymki do Ziemi Świętej i Rzymu, do sanktuariów na całym świecie, specjalne nabożeństwa i spotkania. Na szczególną uwagę zasługuje zaproszenie papieża, by w niedzielę w oktawie Bożego Ciała - 2 czerwca - wszyscy wierni na świecie zgromadzili się na adoracji Najświętszego Sakramentu. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiara, która jest łaską, potrzebuje nie tylko refleksji intelektualnej, ale przede wszystkim trwania na modlitwie przed Panem.


Odpust z okazji Roku Wiary



Stolica Apostolska postanowiła udzielić odpustu zupełnego z okazji rozpoczynającego się 11 października Roku Wiary.
Informuje o tym dekret Penitencjarii Apostolskiej, opublikowany z upoważnienia Ojca Świętego, a podpisany przez penitencjarza większego, kard. Manuela Monteiro de Castro oraz regensa tej dykasterii, ks. prał. Krzysztofa Nykiela.

Benedykt XVI postanowił, że odpust zupełny mogą pod zwykłymi warunkami uzyskać wierni, którzy w okresie od 11 października br. do 24 listopada 2013 roku:

l. wezmą udział w co najmniej w trzech konferencjach misji świętych lub co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu. 


2. za każdym razem, gdy odbędą pielgrzymkę do którejś z bazylik papieskich, katakumb chrześcijańskich czy sanktuarium wskazanego przez ordynariusza miejsca z okazji Roku Wiary i wezmą tam udział w nabożeństwie, bądź będą się modlić, medytować, kończąc modlitwą "Ojcze nasz", Wyznaniem Wiary, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych.

3. w dniach wyznaczonych z okazji Roku Wiary przez ordynariusza, zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub liturgii godzin, dodając Wyznanie Wiary.

4. w dniu dowolnie wybranym podczas Roku Wiary na pobożne nawiedzenie baptysterium lub innego miejsca, w którym otrzymali chrzest, jeśli odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
Ponadto biskupi diecezjalni mogą w najbardziej stosownym do tego dniu (np. 24 listopada 2013 - zakończenie Roku Wiary) udzielić błogosławieństwa papieskiego wraz z odpustem zupełnym.

Odpust zupełny mogą uzyskać także osoby, które z poważnych przyczyn nie mogą spełnić wyżej wymienionych warunków (na przykład mniszki klauzurowe, osoby chore, starsi, więźniowie), jeśli będą jednoczyć się duchowo, na przykład podczas transmisji telewizyjnych lub radiowych uroczystości Roku Wiary pod przewodnictwem Ojca Świętego lub biskupa diecezjalnego i odmówią "Ojcze nasz", Wyznanie Wiary oraz inne modlitwy odpowiadające celom Roku Wiary, ofiarowując jednocześnie swoje cierpienia i niewygody.

Penitencjaria Apostolska zachęca także ordynariuszy miejsca, by kapłanom spowiadającym w katedrach i kościołach, wyznaczonych jako sanktuaria z okazji Roku Wiary, udzielili zastrzeżonej biskupom władzy zwalniania z kar kościelnych.

 


XII DZIEŃ PAPIESKI
W ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ
„JAN PAWEŁ II - PAPIEŻ RODZINY”





Honorowy Patronat:
 

   



Sobota, 13 października 2012 roku – Wieczór Papieski na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach: „Śląskie Rodziny z bł. Janem Pawłem II”.
16.00 –  projekt „Dzieci wokół Jana Pawła II”   
- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych
oraz gimnazjów „Jan Paweł II – Papież rodziny”   
- animacje dla dzieci/pokaz strażacki   
- śpiewamy Ojcu Świętemu
17.00 – oficjalne rozpoczęcie Wieczoru Papieskiego   
17.05 – występ Jana Samołyka (wrocławski gitarzysta, wokalista, songwriter)
17.50 – „Słowo Ojca” – teksty bł. Jan Paweł II o małżeństwie i rodzinie w wykonaniu
Aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach
18.20 – „Gawędy o śląskiej rodzinie” w wykonaniu laureatów konkursu:
„Po naszymu czyli po śląsku”.         
18.55 – koncert zespołu „Carrantuohill”   
20.00 – „Rozpal ogień miłości” – pokaz  fireshow
20.10 – występ zespołu „Agapetos”
20.55 – rodzinne światełko dla bł. Jana Pawła II
– przejście w procesji do pomnika Jana Pawła II (pl. Katedralny)   
ok. 21.00 – Apel Jasnogórski przy pomniku bł. Jana Pawła II     
- akt zawierzenia rodzin Niepokalanemu Sercu Maryi (rocznica objawień fatimskich)

Czytaj więcej: XII Dzień Papieski

Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek 17:00
sobota 16:00
- niedziele 7:00,9:00,10:30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 1237

Wczoraj 1358

Tydzień 5527

Miesiąc 4657

Ogółem 1340450

Currently are 58 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions