PRZYGOTOWANIE DO WYBRANYCH SAKRAMENTÓW ŚWIĘTYCH I POGRZEBU
CHRZEST – zgłasza osobiście jeden z rodziców w kancelarii parafialnej
  • Ustalenie wizyty w kancelarii parafialnej
  • Przedstawienie aktu urodzenia dziecka oraz dowodu osobistego
  • Ustalenie terminu nauki przed chrztem dziecka dla rodziców i chrzestnych, w której później uczestniczą
  • Wypełnienie kwestionariusza, który przed chrztem dziecka podpisują wierzący rodzice
  • Rodzice przygotowują się do uroczystości przez spowiedź św. - jeśli to możliwe
  • Rodzice chrzestni winni przedłożyć zaświadczenie od swojego proboszcza, że mogą być dopuszczeni do godności matki, czy ojca chrzestnego. Nie jest to możliwe w przypadku osób niewierzących, niepraktykujących lub mających przeszkodę do przyjęcia sakramentów św.
  • Chrzestni przygotowują się do liturgii chrztu przez spowiedź świętą
  • KPK kan. 855 mówi: „Rodzice, chrzestni i proboszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu”
BIERZMOWANIE.
  • Aktualnie do bierzmowania przygotowuje się młodzież gimnazjum.
  • Wierzący parafianie, którzy zaniedbali przyjęcie tego sakramentu lub nie mogły go przyjąć w swoim czasie, zgłaszają proboszczowi - odpowiednio wcześniej - wolę przygotowanie się do bierzmowania.

SPOWIEDŹ ŚW.

• Kwadrans przed każdą mszą z wyjątkiem: mszy niedzielnej o 16:oo, pogrzebowej i ślubnej
  • W czasie piątkowej adoracji
  • Przed świętami i w czasie rekolekcji według osobnego grafiku

NAMASZCZENIE CHORYCH. W czasie regularnych odwiedzin chorych i po uzgodnieniu z księdzem
MAŁŻEŃSTWO
  • Ustalenie terminu liturgii najwcześniejszej jak to możliwe, szczególnie przed podpisaniem wynajęcia domu weselnego.
  • Odbycie nauk przedślubnych i skompletowanie potrzebnych dokumentów
  • Spisanie protokołu przedślubnego w ustalonym terminie, ok. 3 miesiące przed ślubem
  • przeżycie spowiedzi św. w czasie możliwym do spełnienia warunków dobrej spowiedzi.
  • omówienie szczegółów dotyczących wystroju kościoła i oprawy muzycznej; złożenie ofiary
POGRZEB – zgłasza rodzina lub osoba mająca prawo do zasiłku pogrzebowego.
  • Czynimy wszystko, aby nasi parafianie nie odchodzili do Pana bez przyjęcia sakramentów św. Informację o śmierci parafianina zgłaszamy telefonicznie proboszczowi zaraz po fakcie śmierci, co skutkuje włączeniem dzwonów i rozpoczyna modlitwę za osobę zmarłą. Dopiero później załatwiamy wszelkie inne formalności związane z pogrzebem.
  • Następnie w czasie wizyty w kancelarii parafialnej ustalamy: termin, miejsce i formę pogrzebu, kwestie grobowe, po czym kontaktujemy się z panem grabarzem oraz zakładem pogrzebowym.
  • Wiadomość o pogrzebie jest wyświetlona na stronie internetowej parafii oraz ogłoszona wiernym w czasie nabożeństw wraz z informacją o modlitwach za osobę zmarłą.
  • Jeszcze przed pogrzebem koniecznie trzeba przynieść do parafii dokument niezbędny do pochówku otrzymany w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz akt zgonu dla wykonania kopii lub jego kopię. Rodzina przynosi również przed pogrzebem dwie kartki: jedną z zalecką za zmarłych, która będzie odczytana w czasie modlitwy za zmarłych z czasie Mszy św. oraz drugą z podziękowaniami, które będą skierowane do uczestników pogrzebu w imieniu osoby zmarłej.
  • Dokonujemy opłaty cmentarnej za miejsce grobowe ze wskazaniem osoby odpowiedzialnej za opiekę nad grobem i składamy ofiarę pogrzebową w parafii gdzie odbył się pogrzeb.
  • Termin mszy trzydziestodniowej oraz od sąsiadów pojawi się później w parafialnym porządku nabożeństw. Będą to msze wieczorne sprawowane przez kapłanów spoza parafii.