7 listopada 2012 roku przypada 90 rocznica powstania Administracji Apostolskiej dla Śląska Górnego.  Zakład Teologii Pastoralnej i Historii Kościoła Uniwersytetu Śląskiego włączą się w obchody organizując  konferencję naukową poświęconą okolicznościom, genezie powstania Administracji Apostolskiej oraz osobie pierwszego rządcy diecezji katowickiej (śląskiej) - ks. Augusta Hlonda. 15 października 2012 Sejmik Województwa Śląskiego w Katowicach przyjął jednogłośnie uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2013 – Rokiem Kardynała Augusta Hlonda. Sesja „Biskup August Hlond  i jego diecezja” rozpoczyna obchody Roku Hlondiańskiego.

Diecezja katowicka powstawała w określonych warunkach społecznych i politycznych i pośrednio wpływała na ukształtowanie się współczesnego oblicza tej części Śląska, która po plebiscycie została włączona w granice odrodzonej Polski. W historii bardzo często zdarza się tak, że okoliczności powstania, wybitne jednostki stoją nie tylko u fundamentów nowych dzieł kościelnych, ale również wpływają na ich dalszy rozwój. Niewątpliwie ks. August Hlond należy do takich postaci, które tworząc fundamenty materialne diecezji katowickiej,  wywarły również osobiste piętno w jej wewnętrznym - duchowym wymiarze.

Pierwszą część konferencji poświęcamy wyłącznie pierwszemu rządcy Administracji Apostolskiej/diecezji katowickiej ks. Augustowi Hlondowi stojącemu przed wyzwaniem, jakim była budowa diecezji. W drugiej części zostanie zaprezentowany ideał biskupa w nauczaniu i praktyce Kościoła starożytnego.

ks. prof. dr hab. Jerzy Myszor

Patronat Honorowy

Metropolita Górnośląski Marszałek

Województwa Śląskiego

Arcybiskup Wiktor Skworc

Adam Matusiewicz

Sesja naukowa

Biskup August Hlond i jego diecezja

W rocznicę powstania Administracji Apostolskiej Śląska Polskiego

7 XI 1922

7 listopad 2012, godz. 10.00

Abp  Wiktor Skworc Metropolita Katowicki - słowo wstępne

Ks. prof. Jerzy Myszor - Czy na Górnym Śląsku potrzebna była nowa diecezja?

Dr hab. Lech Krzyżanowski -  Polsko-niemiecka rywalizacja o Górny Śląsk w latach 1919-1921

Dr hab. Piotr Greiner - Granice Diecezji Śląskiej (Katowickiej) w kontekście historyczno-politycznym

Ks. dr Grzegorz Olszowski - Ks. August Hlond - program duszpasterski dla nowej diecezji

Ks. dr hab. Leszek Szewczyk - Diecezja Śląska (Katowicka) na łamach Gościa Niedzielnego w latach  1923-1926