OGŁOSZENIA PARAFIALNE

06-03-2022r.

 

1. I Niedziela Wielkiego Postu. Trwa regularna wojna obok naszego kraju. Do Polski w ciągu 9. dni wojny przybyło ponad 600000 Ukraińców uciekających przed wojną. Są to kobiety i dzieci. Czytamy dzisiaj list Arcybiskupa Katowickiego. Zaplanowaną adorację przełożymy na następna niedzielę. Tymczasem śpiewajmy Suplikacje na każdej Mszy św., módlmy się za ofiary wojny, za tych którzy zginęli i zostali zamordowani. Pomagajmy - Każdy na miarę swoich możliwości, na miarę swego serca.

2. Od dzisiaj Msze św. niedzielne będą odprawiane o 7:oo; 9:oo; 10:3o i 16:oo. Dobrze, że rozwinęła się wśród parafian dyskusja na temat zmian w grafiku odprawianych Mszy św. Wszystkie głosy są skrupulatnie zapisywane i będą potrzebne przy podjęciu ostatecznej decyzji w końcu Wielkiego Postu. Zaskoczeniem jest to, iż wielu parafian prosi by sobotnia Msza św. w liturgii niedzielnej była odprawiana o 16:oo, tak jak w niedzielę wieczorem. Czekam na dalsze sugestie parafian. Teraz jest czas na wyrażenie opinii, po świętach już nie.

3. W tych dniach modlimy się też o ducha trzeźwości w narodzie i wyzwolenie dla uwikłanych w styl życia, w którym alkohol jest na porządku dziennym. Prośmy o siłę duchową dla niepijących alkoholików oraz o pomoc dla współuzależnionych żyjących w rodzinach uzależnionych i pijaków.

4. Kolekta tej niedzieli to jałmużna postna. Bóg zapłać za ten pokutny dar z motywów miłości i zadośćuczynienia za własne grzechy. Nadszedł czas, że trzeba się podzielić nie tylko tym co zbywa.

5. Dzisiaj po Eucharystii o 7:oo i 9:oo można się umówić na badanie medyczne dotyczące m.in. osteoporozy, które odbędą się w naszej parafii 8. marca w salce.

6. Dziękuję kilku rodzinom naszej parafii, które wyraziły gotowość doraźnego przyjęcia do swych domów uchodźców wojennych z Ukrainy. Lista tych dobroczyńców jest w pogotowiu i może zostać uaktywniona w każdej chwili. Wielu naszych parafiach podejmuje różne akty pomocy, a w ostatnią niedzielę i Środę Popielcową zebraliśmy w sumie na pomoc dla uchodźców 14400 złotych. Kto nie może zawieść swoich darów dla uchodźców do punktów koordynujących, może je przynieść do zakrystii przed mszami lub do kancelarii w godzinach pracy. Wolontariusze zawiozą dary do tych punktów. W pierwszym rzędzie są potrzebne bandaże i leki, potem trwała żywność, środki higieny osobistej i bielizna dla kobiet i dzieci. Ponadto apteczki, latarki i baterie, nie mówiąc o takich rzeczach jak kamizelki kuloodporne. Ludzi dobrych jest bardzo wiele, za co Bogu niech będą dzięki! Od dziś skarbonka z dawnym napisem Remont Kaplicy 1722 jest zamieniona na pomoc uchodźcom. Jest to trzecia skarbonka w tyle kościoła, licząc od strony probostwa. Proszę nie wkładać monet do dziurki od klucza. Dzieje się tak co tydzień.

7. W naszej parafii przebywa już kilka rodzin uchodźców z Ukrainy. W związku z tym, pragnę poinformować, że w sytuacji wojennej, gdzie nie ma dostępu do swoich prawosławnych duszpasterzy - szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy sami o nie proszą i są odpowiednio przygotowani (KPK 844 § 3).

8. W środę zapraszam na Mszę św. w intencji naszego pierwszego proboszcza księdza Józefa Bołdy (1912-2000). Po trudnych przygodach wojennych (obóz koncentracyjny w Niemczech, służba w Wehrmachcie, niewola u Sowietów), od 1948 roku organizował parafię Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach (erygowana 17 maja 1956), mianowany jej proboszczem 31 grudnia 1957. W latach 1949–1950 wybudował w parafii kościół (poświęcony 19 lipca 1950), a w 1950 roku probostwo. Równocześnie pełnił obowiązki dyrektora gospodarstwa i Domu Rekolekcyjnego w Kokoszycach. O ogromie włożonej pracy kapłańskiej księdza świadczy liczba przeprowadzonych przez niego 80 serii rekolekcji. W tym czasie spotkały go szykany i represje ze strony UB, usiłowano go szantażować za pomoc represjonowanemu członkowi organizacji niepodległościowej „Wolność i Niepodległość”. 12 lipca 1960 przeszedł na probostwo w Ornontowicach. Ksiądz Bołda urodził się w Mokre, - skąd pochodzi nasz organista pan Łukasz Kurpas, zmarł w szpitalu w Knurowie – gdzie urodziłem się ja. Mamy w niebie orędownika, świadka wiary i człowieka, którego Bóg prowadził, a ten trzymał go za rękę.

9. Zapraszam na nabożeństwa pasyjne, zgodnie z porządkiem nabożeństw. Gorzkie Żale dla wszystkich są w niedzielę. Po nich Msza św. wieczorna, na której nie będzie kazania, gdyż większość parafian uczestniczących w Gorzkich Żalach zostaje na Eucharystię. Droga krzyżowa jest przygotowana dla dorosłych i osobno dla dzieci i młodzieży.

10. Kandydatów do bierzmowania z klasy ósmej zapraszam na spotkanie do domu parafialnego w piątek o 18:oo – później pójdziemy na Drogę Krzyżową o 18:3o

11. Kandydatów do bierzmowania z kl. 7 zapraszam na samą Drogę Krzyżową.

12. Gość Niedzielny zawiera kolejny audiobook z fragmentami Biblii.

13. Dziękuję za wszelkie życzenia urodzinowe, modlitwę i … prezenty.

14. Jest już w kinach nowy film: Cud Guadalupe. Można go obejrzeć w Wodzisławskim Centrum Kultury: 11, 12 i 13 marca o 12:oo; 13:3o; 17:oo. 15 i 17 marca o 18:oo, a 16 marca o 17:oo. Zachęcam, by udać się do kina całymi rodzinami. (jest plakat)

15. Nauka przed chrztem dla rodziców i chrzestnych będzie 10. marca, tj. czwartek o 17:5o w kościele. Proszę, by przyszli wszyscy, którzy w najbliższych tygodniach chrzczą swoje dzieci lub planują chrzest.

16. MOPS ogłasza nabór do Programu skierowanego do seniorów 65+. Seniorom zostaną dostarczone specjalne opaski na rękę. Szczegóły na plakacie MOPS.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z MOPS – tel. 32/45 90 676 lub

32/ 45 90 655. Zgłoszenia przyjmowane są do 15. marca bieżącego roku.

 

Modlitwa o dar pokoju św. Jana Pawła II

"Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu. Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne.

Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen."

 

 

POGRZEB W PARAFII KOKOSZYCE

 

  1. Zanim przystąpimy do organizacji pogrzebu telefonicznie informujemy proboszcza o fakcie śmierci osoby bliskiej, co skutkuje włączeniem dzwonów i rozpoczyna się modlitwa.
  2. Dopiero później załatwiamy wszelkie inne formalności związane z pogrzebem. Czyni to rodzina lub osoba przez rodzinę wyznaczona, np. osoba upoważniona do odbioru zasiłku pogrzebowego ZUS. Rodzina sama dokonuje wyboru Zakładu Pogrzebowego w czym może pomóc parafia. Po śmierci należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w miejscu śmierci osoby zmarłej celem otrzymania aktu zgonu i stosownego dokumentu do pochówku, celem przedłożenia tych dokumentów w kancelarii parafialnej. Jest to rzecz konieczna do pochówku.
  3. Równorzędnie w czasie wizyty w kancelarii parafialnej ustalamy: termin, miejsce i formę pogrzebu, kwestie grobowe.
  4. Parafia jako administrator cmentarza sama kontaktuje się z panem grabarzem. Rodzina przedstawia ustalenia firmie pogrzebowej.
  5. Zostawienie zwłok w chłodni naszej parafii jest darmowe do trzech dni dla naszych parafian.
  6. Wiadomość o pogrzebie jest wyświetlona na stronie internetowej parafii oraz ogłoszona wiernym w czasie nabożeństw wraz z informacją o modlitwach za osobę zmarłą. Prowadzenie modlitw ustala się bezpośrednio z animatorami modlitwy.
  7. Jeszcze przed pogrzebem można przynieść do zakrystii zaleckę za zmarłych z rodziny oraz podziękowania na piśmie, które będą skierowane do uczestników pogrzebu w imieniu osoby zmarłej.
  8. Przed lub po pogrzebie dokonujemy opłaty cmentarnej za miejsce grobowe na 20 lat ze wskazaniem osoby odpowiedzialnej za opiekę nad grobem i składamy ofiarę pogrzebową w parafii gdzie odbył się pogrzeb. Ponadto w swoim czasie załatwiamy pozwolenie na wjazd na cmentarz celem postawienia pomnika składając stosowną opłatę w kancelarii parafialnej.

Termin mszy trzydziestodniowej oraz od sąsiadów pojawi się później w parafialnym porządku nabożeństw. Będą to msze

 

Kamera

Dołącz do nas !

Msza św. gregoriańska

Wirtualna wycieczka do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek 17:00
sobota 16:00
- niedziele 7:00,9:00,10:30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 11

Wczoraj 1378

Tydzień 3440

Miesiąc 17865

Ogółem 1333937

Currently are 15 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions