OGŁOSZENIA PARAFIALNE

27.02.2022r.

1. VIII Niedziela Zwykła to ostatnia niedziela przed Wielkim Postem. Kończy się karnawał, ale ten skończył się właściwie wraz z wiadomością o barbarzyńskiej zbrojnej napaści w zaatakowanej Ukrainie. Módlmy się za ofiary wojny i pokój!

2. W nawiązaniu do Apelu Przewodniczącego Episkopatu Polski - w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę, Środa Popielcowa będzie przeżywana jako Dzień Postu i Modlitwy o Pokój w solidarności z Ukrainą, a dzisiejsza kolekta niedzielna i w Środę Popielcową będzie przeznaczona na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. W obliczu tak wielkiej tragedii kolekta parafialna musi iść na bok. Kolekta przyszłej niedzieli to jałmużna postna.

3. Rozpoczniemy Święty Okres Wielkiego Postu. Wpierw będziemy akcentować ducha pokuty, później aspekt pasyjny związany z cierpieniem Jezusa. W liturgii pojawi się kolor fioletowy, a w czasie rozważania Męki Pańskiej – kolor czerwony. Zachęcajmy się wzajemnie do pobożnego uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych. Gorzkie Żale będziemy odprawiać w Niedzielę o 15:15. Kazania pasyjne wygłosi w tym roku ksiądz Mateusz Rzepka z Jedłownika. Droga Krzyżowa będzie odprawiana w piątki o 17:4o oraz dodatkowo dla dzieci w wybrane soboty o 11:oo. Rekolekcje Wielkopostne i zarazem odnowienie Misji Świętych planujemy na dni 24-27 marca, tj. od czwartku do niedzieli. Ksiądz proboszcz wygłosi rekolekcje poza parafią w V Niedzielę Wielkiego Postu. Zachęcam do podjęcia indywidualnych postanowień postnych. Jedną z form aktu pokutnego jest abstynencja od napojów alkoholowych. Gdyby ktoś się zdecydował na ten akt proszony jest, by fakt ten wpisać do Parafialnej Księgi Trzeźwości jako świadectwo dla innych i na pamiątkę dla potomnych. W tych dniach do niedzieli modlimy się o ducha trzeźwości w naszych ogniskach domowych i całej Ojczyźnie.

4. W środę Popielcową posypiemy nasze głowy popiołem na znak nawrócenia i pokuty. Będą 4 Msze święte: 7:oo; 10:oo dla starszych wiekiem; 17:oo dla dzieci i całych rodzin; 19:oo dla młodzieży i późno wracających z pracy.

5. W najbliższy I piątek miesiąca marca i zarazem Wielkiego Postu przypada Święto Świętego Kazimierza Królewicza. Tego dnia będziemy się wspólnie modlić za ofiary wykorzystania seksualnego w świecie i rodzinach, a także za osoby żyjące niemoralnie, gorsząc i dając antyświadectwo głównie dzieciom i młodzieży. W Gościu Niedzielnym jest broszurka Wspólnota ze zranionymi. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej Wspólnoty Kościoła. Jest to modlitwa tysięcy wiernych, którzy nie mają nic wspólnego z winą za te straszne grzechy.

6. Zgodnie z zapowiedzią kolejny obchód chorych odbędzie się w Środę Popielcową i w I piątek miesiąca od 8:3o. Zapisy telefoniczne dzień przed do południa.

7. Dzieci i inne osoby, które z różnych przyczyn przerwały wypełnienie warunków obietnicy łask dziewięciu I piątków miesiąca, proszę o rozpoczęcie ich na nowo. W zakrystii można odebrać maleńką karteczkę na której notujemy swoje obecności (potwierdzają je rodzice), a na koniec potwierdzi je ksiądz proboszcz.

8. Po I Niedzieli Wielkiego Postu chcemy odbyć wszystkie spotkania formacyjne nadwyrężone w covidowym czasie.

9. Gość Niedzielny jest inspiracją do dobrego przeżycia Wielkiego Postu 2022. Przypomina o trwającej wojnie w Jemenie co zrodziło największy kryzys humanitarny w świecie. Wskazuje na możliwość pomocy poprzez CARITAS. Jest też zapowiedź i przedstawienie nowego filmu Cud Guadalupe i proroczy materiał o uchodźcach znad Dniepru, pisany jeszcze przed wybuchem wojny. Za tydzień CD9.

10. Pilnie proszę rodziców ministrantów z podstawówki o kontakt ze mną nawet dzisiaj, w sprawie wakacyjnego wyjazdu dziecka na rekolekcje ministranckie.

11. Można się zapisywać na rekolekcje zamknięte w naszych archidiecezjalnych domach rekolekcyjnych w Kokoszycach i Brennej. Terminy są w gablotce i na www..

12. Przygotowanie do sakramentu małżeństwa w naszej parafii:

  • Ustalenie terminu liturgii najwcześniejszej jak to możliwe i na pewno przed podpisaniem wynajęcia domu weselnego.
  • Poinformowanie proboszcza o jaki ślub chodzi: konkordatowy, tylko kościelny, podczas Mszy św. (rzymski), czy bez Mszy św., z osobą innego wyznania, innej religii, niewierzącą…
  • Skompletowanie potrzebnych dokumentów: świadectwo chrztu (jest ważne 6 miesięcy od wystawienia do dnia ślubu). Na świadectwie chrztu powinna być informacja o bierzmowaniu, jeśli jej nie ma prosimy o zaświadczenie w parafii bierzmowania. Należy przynieść świadectwa katechizacji przynajmniej ostatnich lat. Ponadto w zależności od sytuacji: dokument stwierdzający stan wolny z USC (do ślubu konkordatowego); akt małżeństwa cywilnego (do ślubu kościelnego); wyrok sądu stwierdzającego nieważność małżeństwa… Ślub tylko kościelny bez cywilnego jest możliwy tylko za zgodą biskupa diecezjalnego.
  • Odbycie nauk przedślubnych i wizyta w Poradni Życia Rodzinnego. (nawet rok przed). Uzyskanie stosownego zaświadczenia. Informację o terminach nauk znajdziemy na platformie informacyjnej archidiecezji katowickiej. W naszej parafii takie nauki odbywają się w końcu października i też trzeba się na nie zapisać na wspomnianej platformie.
  • Zachęca się do odbycia Dnia Skupienia dla Narzeczonych.
  • Spisanie protokołu przedślubnego w ustalonym terminie, co najmniej 3 miesiące przed ślubem, jednak nie wcześniej jak 6 miesięcy. Przynosimy ze sobą dowody osobiste i zebrane wcześniej dokumenty. Należy też znać podstawowe dane osobowe wybranych świadków ślubu i ich adresy.
  • Wygłoszenie zapowiedzi w parafii zamieszkania i dostarczenie potwierdzenia o ich ogłoszeniu przez co najmniej dwie niedziele. W uzasadnionych przypadkach można poprosić o dyspensę od zapowiedzi.
  • Przeżycie sakramentu spowiedzi świętej w czasie możliwym do spełnienia warunków dobrej spowiedzi.
  • Na około 2 tygodnie przed ślubem: omówienie szczegółów dotyczących wystroju kościoła (dodatkowy wystrój nie jest konieczny) i oprawy muzycznej zgodnej z zasadami przepisów liturgicznych (w wątpliwościach pytamy wcześniej proboszcza lub profesjonalnego organistę). Można poprosić o osobisty wybór czytań mszalnych.
  • Mszę ślubną może odprawić inny kapłan za zgodą i wydaniem pozwolenia proboszcza lub wikariusza generalnego diecezji.
  • Tzw. swój organista może zagrać tylko za zgodą proboszcza. Wymogiem jest poszanowanie zasad liturgii i zapoznanie z profesjonalnym instrumentem, który posiada nasza parafia.
  • Ofiarę można złożyć w dniu ślubu przed liturgią nie sugerując się bzdurnymi informacjami wyjętymi z Internetu. W przypadku nie złożenia ofiary koszty przygotowania kościoła, samej liturgii i intencji mszalnej pokrywa parafia.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

WIADOMOŚCI Z NASZEJ ARCHIDIECEZJI

13. Bliski nam Ksiądz Janusz Wilk – biblista, rekolekcjonista - napisał dwie nowe książki: Trwać przy Bogu i Wierzyć Bogu. Szczegóły znajdziemy na plakacie w gablotce. Zachęcam do kupna tych dzieł w czym mogę pomóc.

14. Wczoraj 26 lutego 7. kleryków przyjęło święcenia diakonatu. Bogu niech będą dzięki!

15. Na przełomie lipca i sierpnia 2023 w Lizbonie odbędą się 38. Światowe Dni Młodzieży. Wydarzenie to jest adresowane dla osób od 14 roku życia, ale niepełnoletni muszą jechać z opiekunem. Młode osoby zainteresowane tym wyjazdem proszone są o kontakt z proboszczem już teraz, celem przedstawienia szczegółów.

16. Zapisy na wakacyjne turnusy „Tatry po męsku” dla mężczyzn, ojców z synami i ojców z córkami rozpoczyna się 1. marca o 18:oo na stronie: https://tatrypomesku.pl

17. IV archidiecezjalna pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin do Lourdes specjalnie wynajętym pociągiem z Katowic, odbędzie się w dniach 8-16 września 2022 roku. Szczegóły będą na plakatach i na stronach archidiecezji.

18. Rozpoczyna się bezpośrednie przygotowanie do Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie. https://rodzina.archidiecezjakatowicka.pl/wazne/210-rok-amoris-laetita

19. Centrum Formacji zaprasza osoby zainteresowane i zaangażowane w parafiach do skorzystania z następujących możliwości pogłębienia chrześcijańskiej formacji intelektualnej według poniższych podpunktów. Informacje szczegółowe znajdziemy na stronach archidiecezji lub u proboszcza.

  • Szkoły Katechetów Parafialnych/Studium Wiary.
  • Studium Katolickiej Nauki Społecznej.
  • Ekumenizmu dla każdego.
  • Studium myśli Jana Pawła II. Stanowi ono drugą część do Studium Katolickiej Nauki Społecznej, to cykl 10 dwugodzinnych spotkań wprowadzających w myśl teologiczną Jana Pawła II ze szczególnym uwzględnieniem jego pielgrzymek do Ojczyzny. Zajęcia będą się odbywać na Wydziale Teologicznym UŚ w środy, począwszy od 2. marca w godz. 19.oo–21.15.
  • Cyklu „Śląsk i Historia Kościoła na Śląsku”. Tematyka dziesięciu, dwugodzinnych spotkań wprowadza w historię naszego regionu oraz życia i działalności lokalnej wspólnoty Kościoła. Zajęcia będą się odbywać na Wydziale Teologicznym w środy, począwszy od 2. marca w godz. 19.oo-21.15.

Kamera

Dołącz do nas !

Msza św. gregoriańska

Wirtualna wycieczka do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek 17:00
sobota 16:00
- niedziele 7:00,9:00,10:30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 11

Wczoraj 1378

Tydzień 3440

Miesiąc 17865

Ogółem 1333937

Currently are 12 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions