05-12-2021r.

1. II Niedziela Adwentu ukazuje i przypomina podstawy naszej wiary, że Bóg przemawiał przez proroków, a w sposób ostateczny przemówił do nas przez Syna. Łaska i prawda przyszły przez Niego. On jest Jednorodzonym Bogiem i nadal poucza swoje dzieci: Czas się wypełnił i zbliża się Królestwo Boże, porzućcie grzechy i uwierzcie!

2. Dzisiaj wszystkie Msze święte będą krótsze niż zwykle. Ksiądz proboszcz jest na kwarantannie. Zastępuje go ks. Tomasz i inni kapłani, którzy przyszli z pomocą - za co im serdecznie dziękujemy. Jesteśmy w szczycie IV fali zakażeń koronawirusem mamy obowiązek: dezynfekcji, noszenia maseczki i zachowania dystansu.

3. Kolekta jest na Fundację Pomoc Kościołowi na Wschodzie. Bóg Wam zapłać! Za tydzień będzie kolekta parafialna i tak do końca roku z wyjątkiem 26 XII.

4. W środę będziemy świętować Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To ważny dzień dla katolików – czcicieli Maryi, a szczególnie w naszej parafii spod znaku Niepokalanego Serca Maryi. Odprawimy kilka Mszy św., a dokładnie w południe rozpocznie się GODZINA ŁASKI. Dzieci z rodzicami zapraszam na 18:oo. Tę Mszę św. przygotują Dzieci Maryi w dniu ich patronalnego święta. Natomiast dzieci przed I Komunią św. przyjdą z nałożonymi na szyi nowymi medalikami, które zostaną poświęcone.

5. Wielu naszych parafian już od lat nosi Cudowny Medalik ze znaną symboliką: osoba Maryi z wężem pod stopami i napis O Maryjo bez grzechu - módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy; wygrawerowana data objawienia 1830; krzyż i litera M; dwa serca - znaki miłości i boleści, oraz 12 apokaliptycznych gwiazd wokół. Według słów Najświętszej Maryi Panny wypowiedzianych do Siostry Szarytki Katarzyny Labouré podczas objawienia, ci którzy noszą Cudowny Medalik dostąpią wielkich łask, szczególnie jeśli go będą nosili na szyi. Tych, którzy we mnie ufają, wieloma łaskami obdarzę.

W niedzielę 13. lutego będziemy gościć w naszej parafii kapłana i dwie siostry, aby jeszcze bardziej przybliżą nam teologię objawienia Maryi Niepokalanej z którym związany jest Cudowny Medalik. Obecnie rozpoczęła się nowenna przed 200. leciem wspomnianego objawienia w Paryżu. W naszej parafii apostolat taki prowadzi od lat Legion Maryi, dzięki czemu każdy wierny może zabrać dla siebie darmowy medalik – jest on zawsze na stoliczku z Gościem Niedzielnym. Dziękujemy Wam za to!

6. Gość Niedzielny – o Bł. Karolu de Foucauld – misjonarzu, kapłanie, eremicie, który 15 maja zostanie ogłoszony świętym. Mamy też artykuł o górnictwie, o wojnie medialnej i rozważania adwentowe. Chorym zabierzmy Apostolstwo Chorych.

7. W następną niedzielę będą odprawione pierwsze w tym roku tzw. Msza św. kolędowe. Zapraszam mieszkańców ulicy Oraczy i Zdrojowej Kolejność ulic jest losowana. Na tej Mszy św. skupiamy się na życiu Waszych rodzin. Proszę Was o przygotowanie listy chorych parafian. Podobnie zmarłych parafian w ostatnich dziecięciu latach. Kto chce może złożyć swoją ofiarę na dokonane dzieła remontowe, a ofiary podpisane znajdą się w rejestrze dobrodziejów naszej świątyni. Kolęda w domu wiernych jest możliwa na wyraźne życzenie rodziny złożone proboszczowi.

8. Obchód chorych będzie miał miejsce po IV Niedzieli Adwentu – zgłoszenia dn. 20 XII.

Komunikat księdza proboszcza w związku

z nowymi obostrzeniami sanitarnymi

Ministerstwa Zdrowia i własną chorobą.

W związku z powyższym kierując się zasadą
ostrożności i bezpieczeństwa, szczególnie dzieci – przekazuje, że:
  • Nadal jest naszym obowiązkiem: dezynfekowanie dłoni przed wejściem do kościoła (w przedsionku    są odpowiednie płyny i żel podawany automatycznie), zachowanie bezpiecznego dystansu i założenie maseczki
  • W kościele może być zajęta połowa miejsc. A więc w jednej długiej ławce mogą siadać najwyżej 4 osoby. Ponadto osoby stojące mają zachować bezpieczny odstęp. To prawda, że osób zaszczepionych nie wlicza się do wyznaczonego limitu wiernych, jednak parafia nie ma możliwości praktycznych, aby to sprawdzać – dlatego w niedzielę będą odprawiane Msze św. dodatkowe.
  • Wszystkie Msze św. niedzielne będą krótsze i będą bez organów.      Odprawimy o 7:oo; 8:oo; 9:oo; 10:3o; 11:3o; 16:oo. (17:oo w sobotę)
  • W naszej parafii w I i II tygodniu Adwentu nie będą odprawiane  Msze św. roratnie przygotowane dla dzieci.
    Wszelkie materiały roratnie dzieci otrzymają w szkole.
    Piątkowe Msze św. roratnie z dnia 5. grudnia, te oznaczone gwiazdką * nie będą odprawione.
    Roraty o 17:oo pozostają bez zmian, ale nie są przeznaczone dla dzieci, ale dla wszystkich wiernych, którzy decydują się na przyjście.
  • Msza św. barbórkowa w sobotę pozostaje bez zmian, ale druga Msza św. w intencji górników będzie odprawiona w niedzielę o 9:oo.
  • Czytając ogłoszenia parafialne na stronach parafii, proszę patrzeć na datę ogłoszenia. Obowiązujące jest ogłoszenie ze świeższą datą.
  • Drodzy Parafianie od tygodnia choruje, a dzisiaj jeszcze potwierdzono u mnie pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2. Jestem odizolowany na kwarantannie. Dziękuję za wszelkie modlitwy i życzenia.
Szczęść Boże!
Ks. prob. Adam Zakrzewski