14.11.2021r.

1. XXXIII Niedziela Zwykła. Dzisiaj jest ustanowiony przez papieża Franciszka V Światowy Dzień Ubogich. Ubodzy to często chorzy i głodni. My nie mamy głodu, ale wyobraźnia miłosierdzia każe pamiętać o tych dla których woda i chleb to luksus.

2. Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj po nabożeństwach niedzielnych w całej Polsce ma miejsce zbiórka na Fundację Papieską Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jest to pomoc dla prześladowanych za wiarę w różnych miejscach na świecie, gdzie nasz Kościół jest obecny i niesie swoją skuteczną pomoc. W tym roku wspieramy głównie głodujące dzieci w Libanie i kontynuujemy rozpoczęte dzieła miłosierdzia.

3. Kolekta jest przeznaczona na potrzeby naszej archidiecezji. Bóg zapłać! Za tydzień będzie kolekta parafialna i możliwość nabycia świec wigilijnych CARITAS.

4. W naszej archidiecezji również dziś przypada Dzień Muzyki Liturgicznej. Dziękujemy muzykom kościelnym za służbę dla Kościoła i troskę o muzyczne piękno muzyki liturgicznej. Pamiętajmy, że muzyka liturgiczna służy głównie dwóm celom: uwielbienie Boga i uświęcenie wiernych. Jednak wielu współczesnych bardziej chce akcentować przeżycia estetyczne – oczywiście na miarę swojego gustu. Dlatego często trzeba bronić zasad doboru utworów wykonywanych i śpiewanych podczas liturgii, kiedy sferę sacrum myli się z profanum. Najbardziej niepoważnym argumentem jest powiedzenie: to jest nasza Msza św. i my decydujemy jakie będą utwory. Założenie takie jest nieprawdziwe. Każda Msza św. jest dziedzictwem i własnością Kościoła. Ponadto jest otwarta dla wszystkich wiernych (nigdy nie jest prywatna), a za jej przebieg odpowiada proboszcz miejsca i główny celebrans liturgii. Coraz częściej do kościoła wkradają się elementy gatunków muzycznych takich jak: rap, disco, folk, itp. Tymczasem muzyka nawet religijna, która może być odpowiednia na czas koncertu lub wykonywana na sali z estradą, nie musi taką być w przestrzeni liturgicznej.

5. Trwamy w oczekiwaniu na beatyfikację Sługi Bożego Księdza Jana Machy. Uroczystości odbędą się w najbliższą sobotę o 10:oo w Katowicach, a dziś w miejsce homilii usłyszymy słowo pasterskie arcybiskupa katowickiego przed beatyfikacją.

6. Od poniedziałku do czwartku kościół będzie zamknięty ze względu na prowadzone prace przy renowacji posadzki. Otwarty będzie jedynie podczas odprawiania nabożeństw: w poniedziałek, czwartek, piątek, oraz w sobotę.

7. W tym tygodniu w domu parafialnym odbędą się następujące spotkania formacyjne:

• Wtorek 16. listopada o 18:3o dla rodziców dzieci przed I Komunią. Ustalimy spotkanie z samymi dziećmi przed adwentem.
  • Czwartek 18. listopada o 18:oo dla kandydatów do bierzmowania z klasy siódmej (proszę przynieść wypełnione deklaracje). Spotkanie potrwa 45 min.
  • Piątek 19. listopada o 18:oo dla kandydatów do bierzmowania z klasy ósmej.
  • Przesuwamy spotkanie Dzieci Maryi ze względu na to, że w sobotę jest beatyfikacja.

8. Wielu parafian pyta o tegoroczną kolędę. Ten temat będzie wkrótce poruszony, jednak widząc rozwój sytuacji pandemicznej nie spodziewajmy się klasycznej kolędy.

9. Poproszono o poinformowanie mieszkańców naszej dzielnicy: Prezydent naszego miasta Mieczysław Kieca zaprasza mieszkańców Kokoszyc na spotkanie z dyskusją na temat spraw związanych z naszym miastem. Odbędzie się ono w czwartek 18 listopada w ZSP nr 6 na Młodzieżowej 47. (w gablotce przy chodniku jest stosowny plakat)

Miesiąc 12023