OGŁOSZENIA PARAFIALNE

01-11-2020r.

 

1. Uroczystość Wszystkich Świętych. Cieszymy się, że wielu z nas, którzy już odeszli z tego świata, udało się osiągnąć cel życia – po prostu niebo. W miejsce tradycyjnej procesji, której nie będzie, o 15:oo odprawimy w kościele Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwy za zmarłych zalecanych.

2. Decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego od jutra do poniedziałku cmentarze będą zamknięte. Oznacza to, że w tych dniach (31.10-2.11) nie będziemy mogli odwiedzić grobów bliskich nam osób. Później starajmy się rozłożyć nasze wizyty na cmentarzu na różne pory w ciągu całego listopada.

3. W każdą niedzielę są odprawiane dodatkowe msze św. o 9:oo, 11:3o i 17:oo.

4. Kolekta dzisiejszej Uroczystości jest na renowację katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Bóg zapłać za złożone ofiary! Za tydzień będzie kolekta parafialna na opał – gaz dla kościoła i olej opałowy dla domu parafialnego.

5. Do ogłoszeń parafialnych dołączamy dzisiaj dekret Penitencjarii Apostolskiej na temat odpustów w czasie obecnej pandemii (w części, która dotyczy wiernych świeckich). Zgodnie z tym dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka w tym roku odpust zupełny za zmarłych można zyskiwać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez dowolne 8 dni w całym listopadzie (spełniając znane nam warunki odpustu) Odpust to w teologii katolickiej pojęcie oznaczające darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały już odpuszczone, co do winy. Odpust może być zupełny, jeśli jest darowaniem całej, przewidzianej przez Boga kary lub cząstkowy - jeśli jest zmniejszeniem kary. Pomoc duszom w czyśćcu cierpiącym to nasz obowiązek wynikający z miłości! W parafii odprawiamy wiele mszy za dusze w czyśćcu.

6. Jutro w poniedziałek 2. listopada jest Dzień Zaduszny. Modlimy się za bliskich zmarłych, którzy są w czyśćcu. Niebo, co prawda mają zagwarantowane, ale muszą odpokutować za grzechy popełnione w trakcie ziemskiego życia. Zalecki można składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej w godzinach pracy.

7. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne. W I czwartek nie będzie mszy o 7:oo. Okazja do spowiedzi od 16:3o (czw. i pt). W piątek jest kolekta.

8. Gość Niedzielny pisze o świętowaniu 1 i 2 list. oraz komentuje sytuację w kraju.

9. Zachowujmy zasady: dystans, maseczka, dezynfekcja i limit w kościele - 110 osób.

10. Dziękujemy kwiaciarni Róża za często ofiarowane przed ołtarz kwiaty.

11. Na stronach internetowych i po części w gablotce znajdziemy:

  • Modlitwę o pokój
  • Apel Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia i pokoju społecznego
  • Oświadczenie przewodniczącego Episkopatu Polski po niedzielnych profanacjach kościołów.
  • Wezwanie Metropolity Katowickiego do modlitwy w intencji ustania pandemii oraz o pokój i ład społeczny dla wspólnego dobra.
  • Dekret Penitencjarii Apostolskiej o odpustach w dobie pandemii

 

DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19,odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych. Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

 

 

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Mauro Kard. Piacenza Ks. prał. Krzysztof Nykiel

Penitencjarz Większy Regens

Twoja krew

Dołącz do nas !

Msza św. gregoriańska

II Synod Archidiecezji Katowickiej

Radio Opoka.fm

Synod Katowice

 

Wirtualna wycieczka do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek i sobota 17.00
- niedziele 8,00,10.30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 257

Wczoraj 545

Tydzień 257

Miesiąc 8395

Ogółem 375334

Currently are 17 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions