21.06.2020R.

1. Uroczystość Odpustu Parafialnego ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Przeżywszy piękną Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa jesteśmy wpatrzeni w święte życie Maryi Matki Jezusa, która w znaku Niepokalanego Sercu wstawia się za całym światem. Jesteśmy szczęśliwi, że nasz Kościół poprzez modlitwy i apostolstwo maryjne ukazuje ten piękny maryjny tytuł, a figura Matki Bożej nastraja do modlitwy w kościele. W sposób szczególny módlmy się za: czcicieli Matki Bożej, nasze rodziny, chorych i wiekiem osłabionych, o wiarę dla dzieci i młodzieży, oraz za grupy maryjne w naszej parafii: Legion Maryi, Dzieci Maryi, Żywy Różaniec i Rodziny Szensztackie. W modlitwie pamiętajmy o osobach zagubionych w wierze, odrzucających w swojej słabości wolę bożą, a także o świadomych bluźniercach kpiących z Prawd Bożych i walczących z Kościołem.

2. W czasie naszego parafialnego święta jest wśród nas Ksiądz dziekan Zbigniew Folcik. Dzisiejszy kaznodzieja jest proboszczem Parafii Wniebowzięcia NMP w Biertułtowach. Witamy Księdza bardzo serdecznie i zapraszamy do wspólnego świętowania. Spotkajmy się w kościele nie tylko na Eucharystii, ale również na nabożeństwie Nieszporów Maryjnych o 15:3o, a nawet już o 15:oo na Koronce do Miłosierdzia Bożego i Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy.

3. Na sumie dzieci i młodzież dziękują za miniony rok szkolny. Modlimy się też za zmarłych budowniczych kościoła i dobrodziejów parafii, którzy jej służyli na Chwałę Bożą i ją wspierali.

4. Kolekta tej i następnej niedzieli jest parafialna. Później 5 lipca będzie na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Serdeczne dzięki za każdy złożony i przelany na konto dar! Bóg zapłać!

5. Dziękuję uczestniczącym w procesjach eucharystycznych po Bożym Ciele za świadectwo wiary i modlitwy, a szczególnie dwóm ministrantom za gorliwą służbę, trzem dziewczynkom sypiącym płatki kwiatów i panom służącym przy baldachimie. Naszą radością była też Msza św. ku czci NSPJ w kościółku.

6. Po uroczystościach odpustowych, jutro w poniedziałek będziemy obchodzić Krupne Święto. O 7:4o wyjdziemy na ślubowaną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. Tam o 9:oo razem z parafianami, którzy do nas dołączą, odprawimy Mszę św. dziękczynną za dar przekazanej nam wiary i będziemy prosić o zupełne wybawienie nas od zarazy i kataklizmów.

7. W środę przypada Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. W czwartek jest okazja do adorowania Pana Jezusa już od 16:oo, a w piątek po Mszy św. wieczornej odprawimy nabożeństwo do Św. Pio i Św. Jana Pawła II.

8. Za tydzień na Mszy św. dodatkowej o godz. 12:oo, pierwsza grupa dzieci z klasy trzeciej przyjmie Pierwszą Komunię Świętą w swoim życiu. Próba przed uroczystością będzie w kościele we wtorek o 17:4o. Pierwsza spowiedź św. dla dzieci będzie w sobotę o 10:oo. Dorośli też mogą przyjść się wyspowiadać.

9. Gość Niedzielny przypomina o czci zanoszonej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Znajdziemy też prezentacje głównych kandydatów na urząd prezydenta pod kątem katolickiej nauki społecznej. Jest też artykuł o górnictwie.

ODPUSTY W KOŚCIELE KATOLICKIM

Objawienie Boże poucza nas, że grzechy pociągają za sobą kary, a gładzone są przez cierpienie, trudy życia czy też przez śmierć (por. Rdz 3,16-19; Rz 2,9). Chrześcijanin popełniający grzech otrzymuje w sakramencie pokuty odpuszczenie GRZECHU, czyli winy, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Darowanie kary doczesnej określa się terminem "odpust", którego uzyskanie zakłada szczerą wewnętrzną przemianę oraz wypełnienie przepisanych uczynków. Odpust jest cząstkowy lub zupełny, w zależności od tego, czy uwalnia od kary doczesnej w części lub całości. Paweł VI zniósł odpusty określane konkretnym czasem (np. ilością dni lub lat), ponieważ w wieczności nie ma czasu. Wierny może uzyskiwać odpust cząstkowy lub zupełny tylko za siebie lub ofiarować go za zmarłego, ale za nikogo z żyjących, ponieważ każdy człowiek sam jest w stanie dokonać przemiany swojego życia i wypełnić wymagane do otrzymania odpustu warunki. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia, poza pozostającymi w obliczu śmierci, natomiast odpusty cząstkowe można uzyskiwać w ciągu jednego dnia wielokrotnie.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są trzy warunki:

1) Spowiedź sakramentalna
2) Komunia św.
3) Modlitwa w intencjach Papieża -
Ojcze nasz i Wierzę oraz inne

Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, nie mając przywiązania do grzechu ciężkiego można uzyskać m.in. przez nawiedzenie kościoła parafialnego w święto tytułu lub 2 sierpnia - odpust "Porcjunkuli". Dzisiaj więc mamy taką okazję.

________________________________________________________________________________________________

KALENDARIUM NAJBLIŻSZYCH WYDARZEŃ W PARAFII

• I Komunia św. – 28. czerwca; 5 lipca; 13 września
  • Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – Msze św. o 9:oo i 17:oo
  • Obchód chorych w lipcu w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca – wg grafiku. W sierpniu wizyta u chorego będzie ustalana indywidualnie przez telefon na dowolny dzień sierpnia. We wrześniu według grafiku. W październiku wizyta misjonarza u chorych w czasie Misji Świętych.
  • w lipcu przypada 70. rocznica konsekracji naszego kościoła. Uroczystości z tym związane będą dopiero ustalone i mogą być połączone z poświęceniem odbudowanej Kaplicy 1722.
  • 6.09.2020 – Msza św. dziękczynna za plony i pracę na roli
  • wrześniowy Odpust Pszowski z pieszą pielgrzymką do Pani Uśmiechniętej
  • 3-11. października - Misje Święte w parafii
  • w tym roku jest też planowane wprowadzenie do kościoła obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Św. Jana Pawła II.