24.03.2019r.

1. III Niedziela Wielkiego Postu rozpoczyna w naszej parafii REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE. Prośmy Ducha Świętego o światło rozumu i dobre nastawienie serca. Zachęcajmy się wzajemnie do uczestnictwa w tych ćwiczeniach duchowych i nie wyliczajmy Panu Bogu czasu. Bardzo proszę, aby mieć pod ręką plan rekolekcji. Już dziś wieczorem jest nauka dla mężczyzn.

2. Witamy w naszej wspólnocie księdza Marka Dziewieckiego i prosimy, aby nas prowadził do Boga i mądrzejszego życia. Ksiądz doktor jest teologiem, psychologiem oraz pedagogiem. W swoich książkach podejmuje temat małżeństwa i rodziny, wychowania, komunikacji międzyludzkiej i terapii uzależnień. Ksiądz Marek prowadzi również liczne rekolekcje i dzisiaj z tej Jego posługi kapłańskiej skorzystamy. Zapraszam do spowiedzi św. rekolekcyjnej pół godziny przed liturgią.

3. Kolekta tej niedzieli jest przeznaczona na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary i te przelane na konto.

4. Kaplica 1722. Decyzją kierownika robót budowlanych praca przy kaplicy została przerwana ze względów bezpieczeństwa. Obecny stan kaplicy grozi zawaleniem. W czwartek w obecności proboszcza odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ochrony Zabytków, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wraz z architektem projektu remontowego i wykonawcą robót. Tak zebrane konsylium postanowiło, iż koniecznie trzeba dokonać oceny stanu technicznego kaplicy i określić, które fragmenty budynku nadają się do renowacji, a które jedynie do odtworzenia. Przed zdjęciem tynków taka dokładna ocena stanu murów nie była możliwa. Czekamy więc na ekspertyzę - bez niej nie można kontynuować prac remontowych.

5. Od jutra można będzie zakupić Paschalik Wielkanocny 2019 CARITAS POLSKA. Jego zakup jest formą pomocy miłosiernej. Cena od 5. złotych.

6. W poniedziałek będziemy obchodzić Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia. W czasie mszy porannej i wieczornej zdecydowani parafianie będą się mogli podjąć tzw. Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. To dzieło ustanowione przez Św. Jana Pawła II, polega na modlitwie w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone. Przyrzeczenie złożone przed ołtarzem jest zobowiązaniem do takiej modlitwy i dziesiątki różańca przez okres 9. miesięcy. Zachęcam do świadomego włączenia się w ten dar dla życia. W poniedziałek przewidziane jest też spotkanie rekolekcjonisty z dziećmi naszej parafii – to o 17:30. Obecność dzieci na mszy wieczornej rozważą rodzice – ta msza będzie trwać godzinę, a po mszy około 19:oo będzie nauka dla wszystkich wychowujących dzieci i młodzież, a więć nie tylko dla rodziców.

7. W poniedziałek w ciągu dnia będzie wymieniana instalacja oświetleniowa LED przy wielkich obrazach Jezusa Miłosiernego i Św. Józefa. Dziękuję wspomagającym te prace.

8. We wtorek na 9:oo przywieźmy do kościoła naszych chorych parafian, aby i oni mogli umocnić się rekolekcyjnym Słowem i przyjąć sakramenty święte. Wiem, że wielu nie ma tylu sił, aby przybyć do świątyni. Niech jednak nie będzie wśród chorych i starszych nikogo, kto chce przyjechać, lecz nie ma Go kto przywieźć. Mając samochód, pomagajmy chętnie. Tego dnia wieczorem jest nauka dla młodzieży. Przyjdźcie młodzi już na mszę o 18:oo. Rodziców proszę o przypomnienie.

9. Najbliższy obchód chorych będzie miał miejsce po Niedzieli Palmowej. Jednak trzeba wiedzieć, że zawsze można wezwać księdza do posługi sakramentalnej. Niekiedy przy załatwianiu pogrzebu dowiaduję się, że ktoś wierzący chory przez lata w czasie wielkanocnym nie przyjmował Komuni św. Boleję nad tym. Pomyślmy o takich chorych teraz.

10. W środę o 17:2o przewidziana jest nauka dla kobiet i zakończymy rekolekcje. Zebrana będzie kolekta na cele duszpasterskie rekolekcjonisty.

11. Kancelaria parafialna podczas rekolekcji będzie nieczynna. W pilnych sprawach kontaktujemy się z proboszczem.

12. Gość Niedzielny stawia pytanie, czy możliwa jest spowiedź przez telefon albo przez internet oraz o tajemnicy spowiedzi. Znajdziemy też dodatek – rachunek sumienia, który pomoże przygotować się do spowiedzi. W niedzielę 7. kwietnia do GN dołączony będzie film Ignacy Loyola. W gablotce jest plakat zachęcający do obejżenia tego filmu. Mały Gość Niedzielny jest również do nabycia.

13. Za tydzień o 8:oo i 10:3o niedzielne kazanie wygłosi u nas ksiądz diakon Jakub Orzechowski. Diakon Jakub odbywa aktualnie staż duszpasterski przed święceniami kapłańskimi w Parafii Wszystkich Świętych w Szerokiej. Kolekta będzie przeznaczona na potrzeby naszej parafii. Z kolei na mszy o 16:oo zaśpiewa Schola Liturgiczna z parafii Św. Andrzeja Boboli w Leszczynach. Gorzkie żale o 15:15.

14. Szkolne rekolekcje odbędą się po V Niedzieli Wielkiego Postu w dniach 8-10. kwietnia: o 9:3o - dla mł. uczniów, o 11:oo - dla starszych.

15. Z całego serca dziękuję proszącym o anonimowość sponsorom za sfinansowanie zakupu nowego kadzidła wysokiej jakości.

16. Wodzisławskie Centrum Kultury w cyklu filmów religijnych zaprasza na film Samson. Ten 29 i 30. marca o 17:oo oraz 31. marca o 18:oo. Cena 10 złotych. Adres: Wodzisłąw Śląski, ulica płk. W. Kubsza 17.

17. 4. kwietnia planowana jest w parafii zbiórka elektrośmieci. Proszę je na czas przygotować. O szczegółach tej akcji powiadomimy.

18. Parafia nasza organizuje pielgrzymkę do Austrii i Niemiec. Program pielgrzymki przewiduje nawiedzenie następujących miejsc sakralnych lub atrakcyjnych turystycznie: Mariazell, Salzburg, Berchtesgaden, Altötting, Burghausen, Raitenhasiach, Monachium, Füssen, Wieskirche, Linderhof i Ettal. Termin: 11-15. września 2019 – wyjazd w środę rano, powrót w niedzielę rano. Cena 1200-1400 zł. w zależności od liczby uczestników. Szczegółowe informacje są zamieszczone w gablotce i na stronach parafii. Zapisy do końca kwietnia. Kto jest zdecydowany może zadzwonić na nr parafii. W maju propozycja wyjazdu przejdzie do drugiej parafii dla zapełnienia miejsc w autokarze.

Ogółem 1331944