Słowo przeproszenia i wytłumaczenia dla przychodzących na cmentarz

w Kokoszycach w czasie przed Wielkanocą 2021

Administrator cmentarza parafialnego w Kokoszycach przeprasza za przepełnione pojemniki i ogólny nieporządek jaki zaistniał przy kubłach na śmieci w czasie porządkowania grobów w dniach przedświątecznych.

Wodzisław Śląski - 1.04.2021 ks. Adam Zakrzewski

P.S. Wszystkich nas dotykają rozmaite trudności spowodowane trudnym czasem pandemii. Sprawy dotychczas zwykłe i idące wyznaczonym wcześniej rytmem zaczynają być skomplikowane. Tak jest obecnie m.in. z wywozem śmieci z naszego cmentarza. Czas przed 1. listopada i przed świętami Wielkanocnymi zawsze należał do trudnych spraw w tym temacie. Teraz zwielokrotnienie potrzeb wywozu śmieci połączyło się z brakami zasobów ludzkich z powodu pandemii w firmach wywożących śmieci. Nie bez znaczenia jest też zawiłość zmieniających się bez przerwy nakazów prawnych i administracyjnych w związku z nowym prawem śmieciowym. Od kilku dni robimy razem z panem grabarzem wszystko, aby problemy te rozwiązać chodząc od Annasza do Kajfasza drogą fizyczną, elektroniczną i telefoniczną. Wykonałem dziesiątki telefonów otrzymując nieraz sprzeczne z sobą różne informacje. W tym czasie niektóre firmy nie odbierają telefonów, albo jest cudem się połączyć. Owocem tych starań są pomyślne wiadomości, że śmieci w kubłach zostały dodatkowo wywiezione w Wielki Czwartek przez firmę z Zabrza, gdyż tylko ta jako jedyna obiecała dodatkowo wywieźć śmieci przed świętami. Z kolei odpady BIO z kompostownika mają być włożone do podstawionego kontenera 6. kwietnia, a wywiezione następnego dnia. Dodatkowo wywieziemy gruz, który firmy kamieniarskie bezprawnie zostawiają na cmentarzu po skończonej pracy. Wszystkie te prace to koszt kilku tysięcy złotych, nie licząc wywozu śmieci według grafiku w normalnym czasie. Tydzień po świętach czynności te będą musiały być powtórzone z wiadomych względów – kubły 4 lub 5 po 1100 zapełniają się błyskawicznie. W drugim piśmie wystosowałem jeszcze apel do żyjących użytkowników cmentarza mających tutaj groby krewnych i porządkujących groby. Jeszcze raz przepraszam i dziękuję za zrozumienie.