Grupy parafialne Dzieci Maryi

+ Odeszli do Ojca +

Rada Parafialna

Wczoraj-Dziś

Pismo Święte on-line

Filtr
 • Stanowisko Rady Parafialnej Parafii Niepokalanego Serca Maryi
  w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach
  w związku z odwołaniem Księdza Proboszcza
  Grzegorza Brzyszkowskiego.

   

  Rada Parafialna i parafianie Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach z niedowierzaniem i olbrzymim rozżaleniem przyjęli do wiadomości zaskakującą decyzję Arcybiskupa Metropolity Katowickiego o odwołaniu dotychczasowego Proboszcza Parafii Księdza Grzegorza Brzyszkowskiego. Decyzja ta jest tym bardziej bolesna, że jest nagła i niespodziewana, a w powszechnym odczuciu – krzywdząca i niesprawiedliwa, nosząca znamiona nieliczenia się z odczuciem parafian.
   
  Rada Parafialna pragnie podkreślić, że Ksiądz Proboszcz Grzegorz Brzyszkowski w ciągu 13 lat posługi kapłańskiej w tutejszej Parafii dokonał olbrzymiego dzieła – generalnego remontu budynku Kościoła, wybudowania nowego ołtarza głównego z monumentalną figurą Matki Boskiej, budowy domu parafialnego i pogrzebowego, odnowienia budynku plebanii, ogrodzenia i uporządkowania cmentarza, a także otoczenia kościoła, w szczególności urządzając obok budynku kościoła duży parking.

  Powyższych dzieł i prac remontowych Ksiądz Proboszcz dokonał olbrzymim wysiłkiem osobistym wykazując się wielkim zaangażowaniem organizacyjnym i koncepcyjnym oraz dużą wytrwałością w dążeniu do osiągnięcia celu. Spotkało się to z powszechną akceptacją i uznaniem parafian, jednocześnie skonsolidowało to społeczność parafialną.

  W okresie sprawowania obowiązków Proboszcza w naszej Parafii ksiądz Grzegorz Brzyszkowski zapisał się jako znakomity teolog wygłaszając kazania na wysokim poziomie i trafiające do każdego, organizował życie kościelne ukierunkowując poszczególne organizacje i grupy modlitewne działające przy Parafii, a także był autentycznym przewodnikiem duchowym dla swoich parafian.

  Decyzja o odwołaniu Go z pełnienia obowiązków proboszcza nastąpiła w czasie, kiedy zaplanowane były dalsze ważne dla Parafii prace związane z wymianą ławek, dokończeniem prac remontowych w budynku kościoła, wymianą organów, potrzebą generalnego remontu budynku plebanii oraz kapliczek. Powyższe prace miały rozpocząć się w najbliższym czasie, a niektóre rozpoczęte nie zostały dokończone.

  W przekonaniu Rady Parafialnej Ksiądz Proboszcz zasługiwał na chwilę odpoczynku i wytchnienia, którego nie mógł zaznać w ciągu całego okresu pełnienia obowiązków proboszcza, gdyż ciągle coś się remontowało, budowało, naprawiało, trzeba było wszystkiego doglądać, martwić się o pokrycie kosztów i rozpoczynać nowe prace.

  Ta nagła decyzja Księdza Arcybiskupa uniemożliwiła również Proboszczowi pożegnanie się z parafianami i z instytucjami oraz organizacjami, z którymi na co dzień blisko współpracował, gdyż nastąpiła w okresie wakacyjnym i zobowiązywała Proboszcza do przekazania obowiązków następcy w niezwykle krótkim terminie.

  Powszechną wolą parafian było, ażeby zwrócić się do Księdza Arcybiskupa w tej sprawie. Szanujemy jednak postanowienie Księdza Proboszcza, aby nie kierować wprost do Księdza Arcybiskupa żadnych pism oraz w inny sposób nie wyrażać protestów, gdyż - jak oświadczył - obowiązuje go posłuszeństwo względem biskupa diecezjalnego.

  Oświadczenie Rady Parafialnej ma na celu zarówno zaakcentowanie wielkiej roli, którą Ksiądz Proboszcz spełniał przez cały okres posługi kapłańskiej w Kokoszycach, jak również olbrzymie rozżalenie z decyzji Księdza Biskupa. Rada Parafialna pragnie podkreślić olbrzymią więź ze swoim duszpasterzem podkreślając, że takie stanowisko i wyrazy solidarności wykazują wszyscy parafianie.

  Szczęść Boże Księdzu Proboszczowi, opieki Matki Boskiej i wielu łask bożych w posłudze kapłańskiej w nowej Parafii.
  Kokoszyce, lipiec 2014 r.
 • ImageOd 29.07. – 2.08. pod hasłem „Maryjo naucz nas pięknego życia”  odbędzie się 64 Piesza Archidiecezjalna Pielgrzymka z Rybnika na Jasną Górę. W tym roku grupa 5 – pszowska, wyruszy po raz pierwszy z samego Pszowa już dzień wcześniej we wtorek 28.07. 1 sierpnia o godz. 15.00 abp Damian Zimoń odprawi na Wałach Jasnogórskich Mszę św. w intencji pielgrzymów. Numery telefonów kontaktowych pod którymi można uzyskać dodatkowe informacje: kierownik całej pielgrzymki: ks. Marek 607 162 073 i kierownik grupy 5: ks. Radek 668 964 667. Więcej informacji na stronie www.pielgrzymka.rybnik.pl
Polish Czech English French German Ukrainian

Twoja krew

Dołącz do nas !

Msza św. gregoriańska

II Synod Archidiecezji Katowickiej

Radio Opoka.fm

Synod Katowice

 

Wirtualna wycieczka do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek 17:00
sobota 16:00
- niedziele 7:00,9:00,10:30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 70

Wczoraj 565

Tydzień 1667

Miesiąc 18413

Ogółem 746688

Currently are 28 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions