Piotr Jakubczak


      
1Urodzony w Hrubieszowie, 7 kwietnia 1968 roku. Ukończył Liceum Plastyczne im. Bernardo Mirando w Zamościu. Pierwszymi nauczycielami było prof. Wiktor Zin i Marek Kadra. W latach 1991-92 butafor scenografii teatralnej w teatrze STU, 1992-93 Konserwacja Architektury w Nysie Kłodzkiej. 1993-97 ASP Kraków w pracowniach prof. Leszka Misika, prof. Zbigniewa Grzybowskiego oraz prof. Włodzimierza Kunza. W latach 1997-2008 tworzył i mieszkał w Narbonne (południe Francji). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych – Galeria „Na Żywo” w Polskim Radio Katowice w 2009 roku, krajowych i zagranicznych. Prace w kolekcjach klubu C.I.B.A (Międzynarodowy Klub Artystów Malarzy). Brał udział w wystawie zbiorowej w latach 1997-98 w Montpellier, gdzie zdobył trzecie i drugie miejsce. W 1995 roku na Wystawie Międzynarodowej w Nicei zdobył główną nagrodę. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w Watykanie, Japonii oraz USA.

Mieszka obecnie w Jaworzynce. Dla Salonu Sztuki w Domu Trzech Narodów realizuje ideę „uwiecznienia” w formie dużych portretów ludzi, ludzi którzy wywarli piętno na ziemi beskidzkiej. Tworzy dla „Galerii Kukuczka” której właścicielem jest Jan Kukuczka, wspaniała i barwna postać, kolekcjoner, mecenas sztuki, rdzenny góral z Koniakowa i europejskiej klasy. „Ma nosa" do twórców mających w sobie „to coś”. Coś, co czyni obraz -  bez względu na to jak będą go oceniać tacy czy inni  krytycy - wypowiedzią poruszającą. Tak też było z Jakubczakiem. Motywy i tematy jego płócien to w zasadzie klasyczny repertuar. Od martwych natur, przez akt, portret, po pejzaż i  figuratywne wariacje. Generalną cechą tej twórczości to głęboko przeżywane doświadczanie nieuchwytności świata. Twarze, ciała, przedmioty, ułożenie konturów, gra światła - to wszystko jakby nas mijało w potężnym pędzie, wrażeniowości zaledwie, momentalnym błysku ulotnego esse.

Piotr Jakubczak czuje i rozumie kolor. Jego krakowskie studia mają w tym względzie zapewne duże znaczenie. Bez mocnego zmysłowego koloru nie byłoby papilarnych linii tego malarstwa.
Ale kolor  t e ż  został wciągnięty przez artystę do narracji o ulotności. Oto sekundy, ułamki sekund, kiedy błękit, cynobrąz  i biel ułożyły się w taką właśnie konstelację. Przenikają się wzajemnie, nacierają na siebie, pulsują, żeby natychmiast zgasnąć. Dynamika prac Piotra Jakubczaka tutaj ma swoje źródło. Malarz dotyka świata, który w momencie dotknięcia już zmienia  widomą postać. Gest i kształt sylwetki ludzkiej, muśnięcie światłem owocu czy szklanego naczynia, rozpryskujący się kontur i  barwa... Czytamy w obrazach Jakubczaka ścierające się żywioły. Z jednej strony ekstatyczny zachwyt, zmysłowa radość, energia i dynamizm. Ale z drugiej, już nie tak ewidentna  i wyeksponowana: melancholia. Swoisty tragizm, świadomość kruchości wszelkiej materii. Również tej duchowej.

Prace artysty malarza Piotra Jakubczaka będzie można podziwiać 30 kwietnia 2011 r. podczas specjalnie zorganizowanej wystawy w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach.  Wystawa ta uwieńczy uroczystości związane z poświęceniem obrazów Miłosierdzia Bożego i Świętego Józefa autorstwa Piotra Jakubczaka, które ozdobią ściany  kokoszyckiej świątyni

 


Parafia Kokoszyce

Parafia Rzymsko-Katolicka
 Niepokalanego Serca Maryi
w Kokoszycach
ul. Pałacowa 5, 44-373 Wodzisław Śląski
tel. 032 456 21 74

Konto Bankowe PKO BP o/Rybnik

08 1020 2472 0000 6702 0019 6238

 

Msze święte
- poniedziałek, środa 7.00
-  wtorek,czwartek piątek 17:00
sobota 16:00
- niedziele 7:00,9:00,10:30,16.00

Gościmy na stronie

Dziś 34

Wczoraj 1726

Tydzień 3627

Miesiąc 21948

Ogółem 1310085

Currently are 48 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions