ZAPROSZENIE DO KATEDRY NA UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA
I ZAMKNIĘCIE II SYNODU ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Drodzy Diecezjanie!

Dobiega końca kolejny Rok Liturgiczny. Był to czas szczególny, bogaty w wydarzenia. Przeżywaliśmy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Nasz naród obchodził 1050. rocznicę chrztu Polski, pozwalającą nam na powrót do korzeni wiary. Odbyły się niezapomniane Światowe Dni Młodzieży – święto młodego Kościoła. Ostatnim akcentem tego roku była narodowa pielgrzymka do progów apostolskich. Zaś w naszej archidiecezji kończymy II Synod. Wszystko to skłania nas do wyśpiewania Bogu hymnu wdzięczności i uwielbienia: Te Deum laudamus.
W ostatnią niedzielę roku liturgicznego skierujemy nasze serca ku Jezusowi Chrystusowi, Królowi Wszechświata, któremu zawierzamy nasze rodziny, parafie, wspólnoty; Archidiecezję, Ojczyznę i Kościół. Dokonamy tego poprzez odmówienie aktu oddania we wspólnotach parafialnych.
Serdecznie zapraszam do wspólnego dziękczynienia w niedzielę 20 listopada podczas Mszy św. o godz. 12 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Do udziału w uroczystej liturgii zapraszam rodziny oraz przedstawicieli ruchów, wspólnot i stowarzyszeń działających w parafiach. Zapraszam członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z okazji ich patronalnego święta; członków Parafialnych Zespołów Synodalnych i wszystkich powołanych na II Synod; duchowieństwo i osoby życia konsekrowanego.
II Synod Kościoła katowickiego zakończymy po Eucharystii podpisaniem uchwał synodalnych; następnie kolejnej grupie szczególnie zasłużonych diecezjan zostaną wręczone pamiątkowe medale „Pro Christi Regno”, wyrażające wdzięczność za zaangażowanie w dzieło budowania i umacniania Królestwa Bożego w naszej archidiecezji.
Siostry i Bracia! W codziennym życiu zabiegajmy o pomnożenie chwały Chrystusa Króla – naszego Pana i Zbawiciela, dziękujmy nieustannie za Jego nieskończone Miłosierdzie, które okazuje z pokolenia na pokolenie, wiernością i posłuszeństwem odpowiadajmy na Bożą Miłość. Niech udział w niedzielnej Eucharystii w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wspomoże nas w realizacji tych zobowiązań i przyczyni się do naszego uświęcenia. Niech Pan, któremu się powierzamy, pomaga nam porządkować naszą codzienność i posłannictwo Kościoła. Módlmy się gorliwie, aby nasze rodziny, środowiska życia i pracy i cały świat objęło Jego Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.
Wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA