Bądźcie trzeźwi!

Czuwajcie!

image002Koniec roku liturgicznego to przed wszystkim czas zatrzymania się nad swoim życiem i odpowiedzi na zasadnicze pytania. Niedawno przeżywaliśmy uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych - dni te, choć radosne w swej wymowie, przywoływały eschatologiczną refleksję nad sensem naszego życia, uświadomiły jego ulotność i nieuchronne zmierzanie ku wieczności, a także pomagały naprowadzić nas na właściwą drogę, póki jeszcze nie jest za późno.

Rozpoczynając nowy rok liturgiczny, pozostajemy dalej w refleksyjnym i głęboko duchowym temacie ludzkiej egzystencji, przemiany i ziemskiego pielgrzymowania. Wkraczamy w kolejny w naszym życiu Adwentu, który ma nam uświadomić, iż oczekujemy nie tylko na cielesne przyjście (narodzenie) Chrystusa, ale przede wszystkim na to, do czego zmierza nasza dusza - na Ostateczne przyjście na końcu czasów (paruzja). Ponadto szczególnego wymiaru okresu poświęconego Maryi, przybiera adwent poprzez Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia). Uświadamiamy sobie wówczas ogromna rolę Maryi jako bezgrzesznej Matki, która w pokorze wychowywała Jezusa Chrystusa - przyszłego Odkupiciela ludzkości.

Druga część Adwentu stanie pod znakiem szczególnego świadectwa jakie dawał o Mesjaszu największy spośród tych, którzy powstali z niewiasty - Jana Chrzciciela. Usłyszymy po raz kolejny: „Przygotujcie drogi dla Pana, dla Niego prostujcie ścieżki”. To bezpośrednie wezwanie do godnego przygotowania na święta Narodzenia Pana puka do naszych serc z pytaniem: „Czy jesteś gotów przyjąć Chrystusa?”, „Czy twoje życie wskazuje na to, że oczekujesz tego niebiańskiego Gościa w twoim sercu?”. Nasuwa się także niedawno odczytywany fragment Ewangelii: „Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na Ziemi gdy przyjdzie?”. Być może to, co teraz wydaje się nam dobre i godne, jest tylko niewinna częścią obłudy, która ogarnęła nasze życie. Trzeba nam świeżego, trzeźwego a nawet krytycznego spojrzenia na sprawę mojego wnętrza. Czy nie popadłem w swoistą rutynę duchową, która przesłania mi wezwanie do ustawicznego nawracania się i odnowy mojego życia? Jeśli tak, to nie jest jeszcze za późno, bym zmienił swoją relację i oczyścił swoje sumienie. Pierwsza niedziela Adwentu jest także NIEDZIELĄ TRZEŹWOŚCI. I to nie tylko w rozumieniu abstynencji, ale także jako trzeźwości sumienia. Jak mawiał Ojciec Święty Jan Paweł II, człowiek czuwania, to człowiek sumienia. Taki, który rozpoznaje zło i dobro - ze zła stara się poprawić, a dobro w sobie rozwija.

Wkraczamy w naszej wspólnocie parafialnej w tegoroczny Adwent ze słowami zaczerpniętymi z pierwszego listu św. Piotra: „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie!”. Logo zamieszczone na wstępie niniejszego tekstu wskazuje na trzeźwość i czujność, które symbolizuje kaganek. Płomień kaganka ma kształt krokusa, a rozchodzące się od niego światło tworzy serce. Dobrowolna abstynencja od alkoholu, wybierana z racji miłości do Boga, człowieka i Ojczyzny, płonie i rozświetla mroki, przynosi nadzieję, wolność i wyzwolenie. Trzeźwość abstynencka jest darem serca dojrzałego człowieka. Znak jest w kształcie koła - czyli figury doskonałej.

Pragniemy dziś zwrócić szczególną uwagę na potrzebę trzeźwości, która dzisiaj często jest ośmieszana. W reklamach pokazuje się radość, szczęście oraz życie, któremu musi towarzyszyć alkohol. A tymczasem z tego powodu cierpi wiele milionów osób w Polsce, nade wszystko cierpią rodziny. Trudnością w działalności trzeźwościowej jest wstyd, który budzi się u niektórych ludzi z powodu podjęcia abstynencji, bo co inni powiedzą jak nie będę pić alkoholu. Tymczasem człowiek, który nie pije a jest wesoły, bawi się, jest towarzyski, zadaje kłam, jakoby bez alkoholu nie można się było wesoło bawić. Wstyd sprawia także, że osoby mające w domu alkoholika nie chcą o tym problemie mówić, nie mówiąc już o tym, że bardzo trudno jest je zachęcić do udziału w spotkaniach grup samopomocowych.

U progu Adwentu zwracamy się do wszystkich z zachętą do pokuty, nawrócenia i wiary w Ewangelię, do gorliwszej modlitwy za Kościół i Ojczyznę. Apelujemy do przeżywających uwikłania w nałogi, aby poderwali serca i podjęli trud pracy nad sobą: korzystajcie z pomocy lekarza czy grupy wsparcia, ale pamiętajcie o skorzystaniu z pomocy Bożej! Wszyscy modlimy się dla was o dar wytrwania!  Niech nikt nie traci nadziei, z każdej sytuacji jest wyjście! Pan wejrzy na ufną modlitwę i na cierpliwą pracę człowieka! Boża moc jest większa niż nasza słabość i grzech!

Ludzie wierzący nie mogą się zniechęcać niepowodzeniami w pracy trzeźwościowej. Pamiętajmy, że oprócz naturalnego ciążenia do zła, istnieje tęsknota za dobrem i nadzieja wyjścia. Każdy człowiek doświadcza w sobie napięcia między grzeszną słabością a pragnieniem świętości, które jest wkodowane w jego duchowość i stanowi drogę do zwycięstwa.

Na dobre rozpoczęcie Czasu Oczekiwania warto więc podjąć konkretne zobowiązania. Być może jednym z nich będzie wstrzymanie się spożywania alkoholu (choćby czasowe). Być może będzie to codzienna modlitwa za tych, którzy piją, trwają w nałogu. Zachęcamy do wpisywania się do wyłożonej przy relikwiach bł. Jana Pawła II Księgi Trzeźwości. Niech będzie to nie tylko widoczny wyraz naszych wewnętrznych postanowień i troski o bliźnich, ale pośrednio także wyraz naszej miłości do bł. Jana Pawła II, który poprzez swoje życie i nauczanie był wielkim apostołem trzeźwości

Pamiętajmy! Dobrowolna abstynencja od alkoholu w intencji tych, którzy nie potrafią go sobie odmówić, jest jednym z największych gestów miłości.

Niech więc w tych adwentowych postanowieniach wspiera nas bohater tego czasu - Święty Jan Chrzciciel - patron trzeźwości.

Miesiąc 21976